Aktualitet

Rama: Bizneset e mëdha që duan ulje taksash nuk duhet të votojnë për ne


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:51 - 23/02/21 |
Doriana Çepunaj

Kryeministri Edi Rama gjatë konferencës së sotme për ekonominë foli për taksën progresive dhe taksën e sheshtë.

Ai u shpreh se taksa e sheshtë godet ata që fitojnë pak, ndërsa taksa progresive mbështet ata që fitojnë pak.

Duke qënë se biznesi i madh preket nga taksa prograsive, Rama theksoi se bizneset e mëdha që presin që të ulen taksat e tyre, nuk duhet të votojnë për PS-në pasi nuk ka për të ndodhur.

“Tatimi progresiv mbi pagën e individëve ka pasur një rënie në momentin e parë, pastaj ka ardhur vetëm në ngjitje. Meqenëse predikohet se me taksën e sheshtë mblidhen më shumë lekë. Taksa e sheshtë godet ata që fitojnë më pak. Ju që jeni në ekran do paguani më shumë se sa pronarët tuaj. Taksa e sheshtë është për ata që fitojnë më shumë dhe në mbështetje të tyre dhe goditje për ata që fitojnë më pak. Ata që fitojnë më pak janë 97 %. Taksa progresive mbështet më shumë ju se sa ata. Çdo biznes i madh nuk duhet të votojë për ne se nuk do ta ulim. Por as nuk do ta rrisim.” – tha Rama./Opinion.al

Pas