Kryesore

Rama bën ndryshime në qeveri, shkarkon Ahmetajn, në vend të tij BallukuBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:27 - 25/07/22 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama ka shkarkuar Arben Ahmetajn nga posti i zëvendëskryeministrit dhe ai i Ministrit të Shtetit për Rindërtimin.

Mësohet se në postin e zëvendëskryeministrit, Rama ka emëruar Belinda Ballukun.

Në një postim në Twitter, Rama sqaron se tashmë, sfidë për vendin tonë mbetet energjia dhe infrastruktura, për të cilat thotë se do të jenë në vëmendje të zëvendëskryeministrit, ndaj ka zgjedhur Ballukun për këtë detyrë.

Ndërsa për pjesën e rindërtimit pas tërmetit, Rama thotë se më prioritare tashmë është procesi i negociatave me BE-në. Për postet e Ministrit të Shtetit për Rindërtimin dhe kryenegociator të BE-së, do të emërohet Majlinda Dhuka.

Tani që prioriteti i Rindërtimit ia le vendin prioritetit të Negociatave me BE, ndërron profili i ministrit të Shtetit. Majlinda Dhuka, një profil i lartë teknik në vend të profilit të lartë diplomatik të ambasadorit Mazi, bëhet Kryenegociatore& Ministre Shteti pranë kryeministrit.

Energjia si sfida më kolosale e kësaj periudhe dhe infrastruktura si sfidë e pandërprerë kombëtare, janë bërë sot edhe marrëdhënie intensive me qeveri e institucione ndërkombëtare. Koha që roli i zv/kryeministrit të fokusohet në këto fusha.

Belinda Balluku bëhet zv/kryeministre. Falenderoj Arben Ahmetajn për kontributin në misionin tonë të përmbushur me një sukses spektakolar për Rindërtimin. Falenderoj Zef Mazin për kontributin në arritjen e madhe historike të çeljes së negociatave; dy bashkëpunëtorë të vlefshëm në një rrugë sfidash që vazhdon”,-shkruan Rama në Twitter./Opinion.al

 

Pas