Aktualitet

Rama- Alibeajt: Ju jetoni në një planet tjetër, emri mbetet misterBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:45 - 08/09/22 |
Opi Nion

Replika ka patur në seancën e sotme plenare mes Enkelejd Alibeaj dhe kryeministrit Edi Rama.

Nga foltorja e Kuvendit,  Alibeaj ngriti disa pyetje për rritjen e çmimeve, krimin që sipas tij është fuqizuar, shkarkimin e Gledis Nanos etj.

Nga ana tjetër Rama u përgjigj me ironi duke thënë se mendon se opozita banon në një planet tjetër, emri i të cilit mbetet mister.

Alibeaj: Çfarë europiane ka sot kur rriten çmimet? Çfarë Europiane ka sot kur krimi është fuqizuar aq shumë sa e sfidon shtetin, çfarë europiane ka kur drejtori i policisë që duhet të luftoje krimin, shkarkohet pa motiv, pa transparencë dhe 1 ditë më pas tregon se në Shqipërinë e flamurit tonë, aksionet policore dekonspirohen. Kur kryeministri i vendit çuditet pse gjysma e ndërtimeve është pa leje. Kurajoja politike do të na duhet të bëjmë ta shohim siç është, pa filtra. Kjo është sjellja që do të na duhet. Në fakt, meqë e thashë që në momente të tilla, ftesa jonë si thirrje e brendshme duhet të jetë që duhet të marrim të gjithë akte civilizuese europiane. Pse sfidohet sot shteti? Ka qenë filli përshkues nga 2013 e këtej.

Rama: Ndjesë për ndërhyrjen në këtë moment sepse për shkak të protokollit të mikpritjes së presidentit të Italisë duhet të jem në kryeministridhe është shumë e nevojshme që të shfrytëzoj kohën për të nënvizuar një fakt që është më i rëndësishmi sot për qytetarët, që qeveria ka vendosur të ndërtojë një qasje mbështetëse afatmesme, e cila prek rreth 1.2 milionë subjekte, pra individë përfshirë edhe biznese sepse ne besojmë që është shumë më e rëndësishme të garantojmë sigurinë në afatmesëm në vend që të ndjekim nga mbrapa krizën me paketa afatshkurtra. Sa i takon shpenzimit, është më i madh se bëhet fjalë për mbështetje për të qëndruar edhe përtej krizës.

Më bëri përshtypje parafolësi se ngriti pyetjen Çfarë europiane ka sot kur rriten çmimet? Ku jetoni ju? Unë mendoj se banoni në një planet tjetër, emri i të cilit mbetet mister por nëse ka një gjë që po shqetëson botën dhe Europën është rritja e çmimeve. Shifrat e Eurostat tregojnë se Shqipëria e ka mbajtur inflacionin në një nivel që është më i ulëti në rajon. Kemi një sërë vendesh me inflacion 2 shifror dhe nivel më të ulët se mesatarja e vendeve të BE sepse Shqipëria është i vetmi vend që ka vendosur të ndërmarrë një rrugë për të mos e prekur çmimin e energjisë për familjarët dhe bizneset e vogla.

Piku i çmimit të energjisë me 10 gusht ishte 1040 euro/MGË ndërsa para krizës ishte 90 – 110 euro. Jemi 10 herë më lart.

 

Pas