Aktualitet

“Çfarë ka ky që ulërin”,Rama përplaset me deputetin e PD: Injoranca s’është argumentBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:07 - 08/09/22 |
Opi Nion

Në seancën e sotme plenare teksa po shpjegonte  paketën anti-krizë të qeverisë, kryeministri Edi Rama po ndërpritej vazhdimisht nga deputeti Helidon Bushati, i cili po fliste nga vendi.

Ndërhyrjet nga vendi të deputetit demokrat Helidon Bushati, që i ka cilësuar të pavërteta shifrat, bënë që t’i tërhiqej vëmendja nga kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla. Më pas iu përgjigj edhe kryeministri Rama.

“Çfarë ke që ulërin mo? Pse ulërin? Çfarë janë këto ulërima? O zotëri, injoranca nuk është argument, nuk ka qenë kurrë. Injoranca ju ka katandisur këtu ku jeni. Çdo subjekt që konsumon energji mbi 800 KËH/orë do e paguajë çdo kilovat me çmimin e tregut.

Diferencën mes 9.5 dhe 42 lekë, sot e mbulon qeveria por nuk kanë për të paguar pishina, dekore me drita në oborre të gjera apo ngrohje të vilave me kondicioner e dritare hapur kështu që me llogari shohim që ky 4% konsumon 15% të totalit.

Ka shumë humor në Shqipëri se si do kemi kursejmë. Nuk kemi masa si Gjermania apo Zvicra por do kërkojmë të kursehet energji elektrike. Kjo është pjesë e të tërës”, iu kthye Rama.

Pas