Aktualitet

Presidenti italian: Do ta mbështesim Shqipërinë në procesin e integrimit në BEBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:49 - 08/09/22 |
Opi Nion

Presidenti italian, Sergio Mattarella gjatë konferencës së përbashkët me presidentin Begaj ditën e sotme tha se Italia do ta mbështesë Shqipërinë në procesin e integrimit në Bashkimin Europian.

Ndër të tjera, Mattarella tha se Shqipëria është një partenere e rëndësishme në rajonin e Ballkanit.

‘Partneriteti ynë strategjik është i fortë edhe në aspektin ekonomik. Janë sektorë të ndryshme të agrokulturës dhe infrastrukturës. Ne jemi të gatshme për ta thelluar edhe më tej bashkëpunimin me qeverinë shqiptare. Shqipëria është një partnere mjaft e rëndësishme në rajonin e Ballkanit. Janë të rëndësishme edhe bashkëpunimet kulturore. Kujtojmë komunitetin arbëresh në Itali, duke materializuar që përmes traditave dhe zakoneve specifike, kështu që raporti në të gjitha fushat, të kontribuojmë për ta kultivuar këtë miqësi edhe në brezat e rinj. Ky bashkëpunim kulturor është shumë i rëndësishëm. Italia është gatshme që të kontribuojë edhe në sajtet që mbrohen nga Unescko në Shqipëri. Shqipëria është kryesore në Evropë, jo vetëm për marrëdhënien me Italinë por edhe më Europën. Ne do të jemi gjithmonë mbështetës në procesin e integrimit të Shqipërisë në BE.’- u shpreh presidenti italian./Opinion.al

Pas