Aktualitet

Radhë në Kakavijë,Meta qeverisë:Ndërprisni pushimet, vendosni kontakt me palën grekeBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:05 - 13/08/22 |
Opi Nion

Ilir Meta, kreu i Partisë së Lirisë ka reaguar pas lajmit për një fluks të shtuar në pikën e Kakavijës ku u raportua për radhë të gjata në hyrjen drejt Shqipërisë.

Meta i ka bërë thirrje qeverisë dhe Ministrisë së Jashtme të vendosin kontaktet me palën greke dhe të ndërpresin pushimet.

Ai tha se kriza humanitare në pikat e kalimit kufitar i turpërojnë të dyja vendet.

“Çdo qytetar shqiptar meriton të trajtohet me dinjitet, jo si njeri pa shtet dhe pa atdhe! I bëj thirrje urgjente Qeverisë dhe Ministrisë për Europën dhe Punët e Jashtme, të vendosin menjëherë kontaktet me palën greke, për të marrë të gjitha masat efektive për lehtësimin dhe garantimin e lëvizjes së lirë të qytetarëve në pikat e kalimit kufitar. Rikthimi i radhëve kilometrike në Kakavijë është i papranueshëm!

U kërkoj autoriteteve përgjegjëse shtetërore të ndërpresim menjëherë pushimet, të ngrihen në këmbë dhe të marrin çdo masë të duhur dhe të mundshme për të mos përsëritur kurrë më krizat humanitare në Kakavijë, ku mijëra emigrantë e shtetas shqiptarë, fëmijë e të moshuar u lanë të braktisur dhe në kushte tejet të vështira, por minimalisht t’i informojnë në kohë qytetarët dhe me transparencë për çdo vonesë.

I inkurajoj gjithashtu autoritetet greke, që në respekt të frymës së fqinjësisë së mirë dhe marrëdhënieve të ngushta tradicionale, të bëjnë gjithçka për të shmangur situata të papranueshme dhe kriza humanitare në pikat e kalimit kufitar, imazhet e të cilave i turpërojnë të dyja vendet tona”, shkroi Meta./Opinion.al

Pas