Aktualitet

Qeveria rrit 7% taksat e pronave dhe të siguracionit të makinave


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:22 - 01/11/15 |
root

Dy taksa që prekin thuajse të gjitha familjet shqiptare do të rriten dhe përkatësisht siguracionet e makinave dhe pronave. Qeveria ka parashikuar në paketën fiskale për vitin 2016 rritje të taksave mbi primet e shkruara, pra të siguracioneve të automjeteve dhe pronave. Kjo taksë, që aktualisht është në nivelin 3 % është kërkuar që të shkojë në 10 %. Kjo rritje me 3 herë do të reflektohet menjeherë në shtrenjtimin e siguracioneve për makinat dhe pronën. Përllogaritet që të paktën 400 mijë persona përdorin automjete dhe do të preken nga rritja e takës së siguracionit të tyre, prej prej datës 1 janar 2016. Mijëra qytetarë të tjerë do të preken nga 3-fishimi i taksës së primit për siguracionet të pronave të paluajtshme. /Lapsi.al

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas