Aktualitet

Sizmiologët priten tërmete të tjera, ekspertët italianë Shqipëria mund të goditet për herë të parë nga një Cunami


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:01 - 01/11/15 |
root

 

Tërmeti i sotëm dhe ai i djeshëm, me epiqendrën në afërsi të Bulqizës, nuk janë të fundit për këtë zonë. Përgjegjësi i Departamentit të Sizmiologjisë, Rexhep Koçi thotë se priten të tjera lëkundje të forta të tokës. Sipas tij, në zonën jugore të Bulqizës ka aktivitet sizmik në rritje. “Presim tërmete të tjera, por nuk mund ta përcaktojmë shkallën e tyre”, tha ai për News 24. Nga ana tjetër ekspertë italianë dhe grekë janë të shqetësuar pasi një cunam pritet të godasë detin Mesdhe. Në rast se një tërmet me magnitudë 7.0 ballë do të godiste, Kretën ose Siçilinë, jeta 130 milion banorëve do të rrezikohej nga Cunami. Në rast se Cunami ndodh në Siçili vala e tij do të godasë brigjet e jugut të vendit tonë, duke përfshirë Vlorën e duke shkuar deri në Fier. Në rast se  godet Kretën dëmet për Shqipërinë do të jenë minimale dhe të pakonsiderueshme.

KOMENTO (16)

Shkruaj nje koment

  1. He ishalla…po e gjen gje, gjene e keqe te gjej shqiptaret? Do Zoti te zhduken ca gorrilla, shtriga, fuksa e spiuna.

  2. Une e di qe cunami formohet ne oqeane sepse aty edhe hapsira shume e madhe.se qe te formohet nje cunami duhet me qindra milje qe ai te mare fuqi. Cfare mund te beje nje cunami ne shqiperi? Se mos bjere ne pogradec? Hahahahahaha

  3. ku doni ju cunami me te madh per popullin se sa i bejn politikanet atyre,e sa i perket cunamit ishalla nuk bie hiq se e vuan populli i shkret,mos mendoni ne villa e ne politikan por ne popull o shqipetar,ne popull,

  4. Ishalla nuk vdesin njerzit se shpija vila ndertohen perseri me natyren nuk ka kush qfar te bej veq te mundohen ne raste te veqanta te behet largimi i tyre

  5. ishalla e godet cunami shqiperine dhe te mbeten gjith keta hajdut qeveritar po hotelet e tyre qe e kan vjedh popullin

Pas