Aktualitet

Rexhep Koçi: Tërmete do të ketë, por fuqinë e tyre se parashikojmë dot


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:18 - 01/11/15 |
root

Specialisti përgjegjësi i departamentit të Sizmiologjisë, Rexhep Koçi ka thënë për News 24 se, juglindja e Bulqizës karakterizohet nga një aktivitet i shtuar sizmik. “Zona në juglindje të Bulqizës, ka patur një aktivitet të shtuar dje. Vetë territori kësaj zone ka ndërtim tektonikë shumë të komplikuar dhe një nga këto thyerje sot është aktivizuar. Ngjarja me magnitudë 5, ishte ajo e orës 7;26. Eksperienca ka treguar që çdo ngjarje sizmike, sidomos ato të forta janë shoqëruar me para dhe pas goditje.Edhe sot në 07;20 janë regjistruar 11 tërmete pasuese ose pasgoditje sic i themi ne. akoma pritet të ketë pasgoditje. Tërmetet janë të pritshëm, por sesa do të jetë fuqia e tyre se parashikojmë dot”, ka thënë Koçi.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas