Bota

Putin:Zgjerimi i NATO-s problem për Rusinë, s’kemi asgjë me Finlandën dhe Suedinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:53 - 16/05/22 |
Opi Nion

Vladimir Putin ka thënë se Rusia nuk ka asnjë problem me Finlandën dhe Suedinë, por se zgjerimi i infrastrukturës ushtarake në territorin e tyre do të sillte një reagim nga Moska. Vendet nordike po i afrohen anëtarësimit në NATO.

Presidenti rus, duke folur në Moskë në një samit të Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO) të udhëhequr nga Rusia, tha se zgjerimi i NATO-s ishte një problem për Rusinë dhe se ajo duhet të shikojë nga afër ato që ai tha se ishin planet e aleancës ushtarake të udhëhequr nga SHBA për të rritur ndikimin e saj global.

Retorika e tij nuk përmbante ndonjë kërcënim të drejtpërdrejtë për asnjërin komb dhe ishte më pak agresive sesa mund të pritej duke pasur parasysh dënimet e tij të shpeshta ndaj NATO-s dhe pretendimet se ajo përfaqëson një kërcënim për vendin e tij./Opinion.al

Pas