Politikë

“Pushka kërcet në Shqipëri, shampanjë në Dubai”, Salianji:Kriminelët jetojnë të lirëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:00 - 13/09/22 |
Opi Nion

Deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji në Komisionin e Sigurisë Kombëtare i kërkoi qeverisë shqiptare që të përshpejtojë esktradimin e të kërkuarve shqiptarë që jetojnë në Dubai.

Salianji tha me ironi pushka kërcet në Shqipëri, shampanja hapet në Dubai duke iu referuar kështu krerëve të grupeve kriminale që janë në kërkim nga policia e shtetit dhe që mund të strehohen në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Sipas Salianjit disa prej tyre janë të liruar me vendim gjykate, ndërsa hodhi dyshimet se qeveria shqiptare po i ndihmon krerët e grupeve kriminale të jetojnë të lirë pa u prekur nga ligji apo institucionet përkatëse.

 “Kjo është një marrëveshje që është kërkuar nga Emiratet e Bashkuara Arabe dhe jo nga Shqipëria. Ndërkohë ministria e Brendshme dhe qeveria ka shqetësim për grupet kriminale apo për drejtues të grupeve kriminale që jetojnë të lirë në Dubai apo në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe mediat kanë ngritur shqetësim, por ato janë edhe të dokumentuara pasi janë përballur me proces gjyqësor atje. Duke qenë se kjo marrëveshje kalon për shkëmbim informacioni, deri sot nuk është shkëmbyer informacion me Emiratet e Bashkuara Arabe? Shqipëria dhe qeveria në kushtet kur Emiratet e Bashkuara Arabë për shqetësimin e tyre kërkojnë një marrëveshje, pse nuk kërkon që të përshpejtohet apo të arrijë në një situatë për të zgjidhur problematiken e vet për të sjellë kriminelët që jetojnë të lirë atje, duke përfshire elementë të tjerë që kanë të bëjnë me ekstradimin në mënyrë të shpejtë, por vetëm më shkëmbimin e informacionit? Është bërë në media po ashtu, mediave i referohemi sepse ju nuk keni statistika të plota.

Pushka kërcet në Shqipëri, shampanja hapet në Dubai. Krerët e grupeve kriminale që janë në kërkim nga policia e shtetit dhe nuk kapen dot flitet që janë aty, disa janë liruar me vendim gjykate. Ka mundësi Shqipëria që ti sjellë këta? Apo qeveria shqiptare është e interesuar që për shkak të bashkëpunimit politike që ka me ta të kenë një parajsë ku të jetojnë të paprekur nga ligji dhe institucioni i shtetit. Ne do ta votojmë, por cili është qëllimi fundor i kësaj marrëveshje për Shqipërinë?

E zgjidh problemin e ekstradimit kjo marrëveshje të këtyre personave me rekorde kriminale që jetojnë dhe zhvillojnë pasuritë e tyre dhe drejtojnë grupet kriminale nga Emiratet e Bashkuara Arabe?”, tha Salianji./Opinion.al

 

Pas