Bota

Protestat kundër mobilizimit në Rusi vazhdojnë, qindra njerëz të arrestuarBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:53 - 25/09/22 |
Opi Nion

Qindra njerëz janë arrestuar nga autoritetet ruse ndërsa protestat kundër “mobilizimit të pjesshëm” të ri të Rusisë vazhdojnë në të gjithë vendin, ka thënë një grup i pavarur për të drejtat e njeriut.

BBC shkruan se 724 persona u arrestuan në 32 qytete të ndryshme të shtunën sipas OVD-info.

Demonstrata të mëdha kanë shpërthyer që kur Presidenti Vladimir Putin njoftoi planet për të mbledhur 300,000 rezervistë ushtarakë për të luftuar në Ukrainë. Tubimet e paligjshme janë të ndaluara sipas ligjit rus.

Por lëvizja e Putinit për të tërhequr civilë në ushtri ka shkaktuar protesta në shkallë të gjerë në zonat urbane, me më shumë se 1,000 njerëz të arrestuar në demonstratat në fillim të kësaj jave.

Në Moskë, agjencia e lajmeve AFP raportoi se ishte dëshmitare kur një demonstruese kishte bërtitur “ne nuk jemi mish për top” ndërsa ajo u arrestua nga oficerët e policisë.

Dhe në Shën Petersburg,një burrë u tha gazetarëve: “Unë nuk dua të shkoj në luftë për Putinin”. 70-vjeçarja Natalya Dubova i tha AFP se ajo kundërshtoi luftën dhe rrëfeu se kishte “frikë që të rinjtë” të urdhëroheshin në front.

Disa nga të arrestuarit të shtunën raportuan se iu ishin dhënë draft dokumente dhe u urdhëruan të raportonin në qendrat e rekrutimit ndërsa mbaheshin nga zyrtarët e sigurisë. Kremlini e mbrojti praktikën në fillim të kësaj jave, duke thënë se “nuk është kundër ligjit”.

Putin nënshkroi dekrete të reja të shtunën që vendosin dënime deri në 10 vjet burg për çdo ushtar që kapet duke u dorëzuar, duke tentuar të braktisë ushtrinë ose të refuzojë të luftojë.

Presidenti nënshkroi gjithashtu urdhra për dhënien e nënshtetësisë ruse për çdo shtetas të huaj që regjistrohet për të shërbyer një vit në ushtrinë e vendit.

Dekreti, i cili tregon se sa e rëndë është bërë mungesa e trupave të Moskës, anashkalon kërkesën e zakonshme për pesë vjet qëndrim në vend./Opinion.al

Pas