Aktualitet

Protesta për vdekjen e Lear Kurtit, qytetarët kërkojnë largimin e Ramës dhe ÇuçitBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:26 - 21/10/22 |
Opi Nion

Qytetarët kanë nisur protestën para ministrisë së Brendshme për të kërkuar drejtësi për vdekjen e 32-vjeçarit Lear Kurti në komisariatin nr.3 në Tiranë.

Qytetarët kanë kërkuar largimin e ministrit të Brendshëm Bledi Çuçi dhe kryeministrit Edi Rama. Po ashtu, protestuesit kërkojnë që drejtësia të bëjë transparencë mbi vdekjen e Lear Kurtit.

 “Të bashkohemi që t’i tregojmë këtij ministri që nuk e njeh detyrën që përfaqëson. para disa vitesh vetë kryeministri bën një deklarata, në lidhje me Policinë e Shteti u një efektiv polic vret në kushtet e mbrojtjes ministri i Brendshëm duhet të japë dorëheqje. Ne jemi mësuar që kryeministri nuk i mban premtimet. Jemi mësuar që qeverinë e ka bazuar në propagandë mashtrime, halucinacione që i shikon vetëm ai nga substancat që përdor. Bëhu një herë të vetme njeri, të shohësh popullin në çfarë derexheje e ke çuar. Ky popull nuk mund të bie pre e shantazheve tuaja sepse ti je frikacaku më i madh këtu që përdor çdo metodë për të hedhur baltë në sytë e popullit, Pushtin e ke vetëm në pushtet frike. Sa herë ka revolte ti largohesh. Ju them sot, jep dorëheqjen. Ik , Ik…”, u shpreh një protestues.

Gjithashtu një tjetër qytetar ka bërë thirrje që shqiptarët ti bashkohen protestës.

“Ju ftoj të na bashkoheni në protestë sepse nesër do të jetë fëmija jua, motra, vëllai juaj..”, u shpreh një tjetër protestues.

Pas