-U tha në Opinion

Protesta/Haxhiu: Njerëzit që deshën ta ashpërsojnë kanë qenë politikë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:53 - 17/12/20 |
el ida

Duke folur për protestat që u zhvilluan në Tiranë pas vrasjes së 25-vjeçarit Klodian Rasha, gazetari Baton Hoxha u ndal veçanërisht tek dhuna. Ai tha se Tirana nuk e do dhunën, ndërsa pohoi se qytetarët e gjykojnë saktë këtë fenomen duke lënë të kuptohet se efektet e protestës do të përkthehen përmes votimit.

I ftuar në emisionin “Opinion”, Haxhiu u shpreh se shijen e dhunës protestës ja dha politika.

“Protestuesit janë të pakënaqurit, që janë gjithmonë të gatshëm të organizohen. Por në përvojën time, të asaj çfarë ka ndodhur në vitin 2011, Tirana nuk e don dhunën. Qytetarët në Tiranë e gjykojnë saktë, ju e dini çfarë ka ndodhur në zgjedhjet lokale 2011 edhe pse ka qenë një demostratë e madhe. Çdo përpjekje për ta kthyer demostratën në demostratë të dhunës unë  mendoj se qytetarët e marrin vendimin. Nëse do menaxhohej mirë dhe do kishte qëllim kjo protestë unë analizoj që shumica është shumë më e rëndësishme se dhuna. Ajo që i ka munguar kësaj proteste është që njerëzit që kanë dasht ta ashpërsojnë, kanë qenë politikë. Ata që kanë dalë në protestë nuk kanë qenë njerëz politikë dhe kanë protestuar kundër vrasjes së të riut nga polici. Esenca pse protesta nuk është shndërruar në protestë masive është që politika në një farë kuptimi ja dha shijen e dhunës  që kjo protestë ka qenë rast që 24% e të pakënaqurve të hyjë në vallen për ta ndryshuar Shqipërinë”, u shpreh Haxhiu./Opinion.al

 

Pas