Aktualitet

Prokuroria përfundoi verifikimet, çfarë zbuloi për Tom Doshin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:26 - 04/11/21 |
Opi Nion

Prokuroria e Përgjithshme përfundoi verifikimet për kreun e PSD, Tom Doshi. Në një njoftim për mediat, Prokuroria e Përgjithshme bëri me dije se rezultatet i janë përcjellë KQZ-së, që si organ kometent duhet të shqyrtojë nëse ligji i dekriminalizimit u respektua.

Çfarë gjeti Prokuroria e Përgjithshme në dosjen e Doshit?

Sipas Abc news rekordet e gjetura nga Prokuroria janë:

– “Plagosje të rëndë me dashje”, kryer në bashkëpunim dhe “sjellje e padenjë në shoqëri” më 26.02.1990.

– “Organizim dhe pjesëmarrje në grumbullime, manifestime të paligjshme” më 20.01.2012.

– “Goditje për shkak të detyrës”, më 13.03.2008.

-Kallëzim i rremë, deklarim i rremë para prokurorit dhe kanosje për deklarime a dëshmi, ekspertim ose përkthim të rremë, më 20.03.2015 nga Prokuroria e Përgjithshme.

– Refuzim për deklarimin, mos deklarim, fshehje ose deklarim i rremë i pasurive dhe interesave private të personave të zgjedhur dhe nën punësve publik.

-Rezulton të ketë qenë i ndaluar për “kallëzim të rremë” nga data 26.03.2015 deri më 28.03.2015 pasi gjykata i ka caktuar masën “arrest shtëpie”

-Rezulton të ketë qenë i arrestuar në burg në Durrës si i dyshuar për veprën penale “plagosje e rëndë me dashje” më 26.02.1990.

-Rezulton të ketë qenë me masë sigurie personale:

“Arrest në shtëpi”  më 28.03.2015 për “Kallëzim të rremë” “Kanosje për deklarime të rreme”.

– “Detyrim për tu paraqitur në policinë gjyqësore”, 28.04.2015 “Kallëzim i rremë”.

SHBA e ka shpallur “non grata” kreun e PSD, dhe lidhur me këtë fakt si dhe deklarimet e tij në formularin e dekriminalizimit, bënë që më 22 mars Kryemomisioneri, Ilirjan Celibashi ti kërkojë Prokurorisë së Përgjithshme verifikim për Tom Doshin.

Kujtojmë se ai dha dorëheqjen nga mandati i deputetit vetëm pak orë pas zgjedhjeve të 25 prillit. /Opinion.al

Pas