Aktualitet

Projekt- Buxheti/ Peleshi: Rritet paga e 7 mijë ushtarakëve nga 1 Janari 2023Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:48 - 10/11/22 |
Opi Nion

Teksa vijojnë edhe sot në Kuvendin e Shqipërisë diskutimet për Projekt- Buxhetin e vitit 2023, ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi nga foltorja e Kuvendit tha se me këtë buxhet i gjithë personeli i FA do të përfitojë rritje të pagës.

Peleshi u shpreh se nga 1 korriku i këtij viti të githë ushtarakët marrin 30% më shumë pagë, ndërsa shtoi se në janar 2023 buxheti i 2023 mbi këtë 30 % shton dhe 7% rritje të pagës.

“Kam një lajm të jashtëzakonsbhëm për gjithë ushtarakët, të gjithë personëlin e FA janë 7 rreth mijë ushtarakë që do përfitojnë rritje të pagës me këtë buxhet.

Nga 1 korriku i këtij viti të githë ushtarakët marrin 30% më shumë pagë. Në janar 2023 ky buxhet mbi këtë 30 % shton dhe 7%. Në total nëse krahasojmë 1 janar 2022 me 1 janar 2023 ndryshon me 40%, pra rritje 40% e pagës.

Me shifra, një ushtarak që merrte pagën më të ulët 500 mijë lekë në 2022 tani do marrë 700 mijë lekë e kjo është paga me e ulët. Rritja flet për të gjithë njëlloj.”-tha Peleshi.

Pas