Aktualitet

Progres-raporti i KE: Gjykata Kushtetuese mbetet kusht i paplotësuar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:06 - 06/10/20 |
Al Do

Shqipëria ka bërë hapa para në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar por Gjykata Kushtetuese mbetet ende një kusht i paplotësuar për konferencën e parë ndërqeveritare e cila shënon çeljen e negociatave.

Këto janë disa nga përfundimet e progres-raportit të Komisionit Europian për Shqipërinë i cili pritet të prezantohet ditën e sotme nga Komisioneri për Zgjerimin Oliver Varheli.

Sipas raportit autoritetet shqiptare forcuan kapacitetet operacionale, koordinuese dhe monitoruese në luftën kundër korrupsionit. Megjithatë ata e konsiderojnë korrupsionin një problem serioz për Shqipërinë. Përparim është vlerësuar se është bërë edhe në luftën kundër krimit nga ana e autoriteteve.

Pavarësisht gjendjes së jashtëzakonshme, Shqipëria ka bërë përparime vendimtare dhe është pranë plotësimit të kushteve të vendosura në prag të konferencës së parë ndërqeveritare, thuhet në progres raport.

Komisioni Europian e quan të përmbushur kushtin e miratimit të reformës zgjedhore sipas rekomandimeve të OSBE/ODIHR. Megjithatë ata shprehen se pavarësisht nga rezultati pozitiv i marrëveshjes së arritur në 5 qershor 2020, dialogu politik në vend duhet të përmirësohet.

Klima politike në Shqipëri mbetet e polarizuar ndërsa Gjykata Kushtetuese mbetet i vetmi kusht ende i paplotësuar për Konferencën e parë të anëtarësimit, sipas raportit./ Opinion.al

Pas