Aktualitet

Greva e të burgosurve/ Shkarkohet drejtori i burgut të Peqinit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:39 - 06/10/20 |
Al Do

Protesta e disa të burgosurve në burgun e Peqnit ka sjellë shkakimin e drejtorit të tij, Bukurosh Malluta.

Dhjetëra të dënuar hynë në grevë urie për shkak të masave të forta të vendosura në regjimin “41 Bis” dhe atyre për shkak të pandemisë.

Të dënuarit pretendojnë se në shumë raste iu janë shkelur edhe të drejtat dhe për këtë arsye kanë nënshkruar një peticion ku mes të tjerash kërkojnë amnisti të përgjithshme, përcaktim me vite të dënimit të përjetshëm me 20 vite, aplikimin e lirimit pas 3/5 të dënimit, si edhe largimin e drejtorit të Përgjithshëm të Burgjeve.

Duket se kjo protestë ka sjellë dhe shkarkimin e drejtuesit të IEVP, Peqin, Bukurosh Malluta. Vendimi është firmosur nga ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj me motivacionin “keqmenaxhim i situatës në burgun e Peqinit”. /Opinion.al

Pas