-Shëndeti

Probleme me zbokthin… ja zgjidhjaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:28 - 23/09/15 |
root

Lëkura juaj vazhdimisht largon shtresa qelizash më shumë se të gjitha pjesët e tjera të trupit. Zbokthi ndodh kur një sasi e madhe më shumë sesa normalja e lëkurës së kokës fillon të bjerë. Këto pjesë akumulojnë yndyrën dhe papastërtitë. Po çfarë mund të bëni ju për ta parandaluar:

1. Masazhoni skalpin tuaj për disa minuta çdo ditë për të ndihmuar në qarkullimin dhe në humbjen e qelizave të vdekura

2. Lajini rregullisht flokët tuaj me një shampo anti-zbokth. Shampot e përshtatshme anti-zbokth, janë ato që përmbajnë: ketoconazole, selenium sulfid, zink pyrithione, acid salicilik.

3. Flokët me yndyrë shpesh përmirësohen nga larjet me lëng limoni

4. Skalpi i thatë i kokës shpesh përfiton nga një trajtim me vaj të ngrohtë duke e përdorur njëherë në javë. Masazhojeni atë me vaj për rreth 10 minuta përpara se të lani flokët

5. Eleminoni produktet e forta të flokëve dhe ndryshoni shampon nëse ajo që po përdorni nuk po ju bën efekt

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas