-Teknologji

Probleme me gjuhët e huaja? Ja si pritet të zgjidhet ky problem


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:37 - 12/09/19 |
xhu lia

Hapat përpara të teknologjisë janë të dukshme dhe diçka e tillë vihet re në projekte dhe aplikacionet e reja që po testohen.

Për shkak të zhvillimit të teknologjisë një prej aspekteve që mund të ndryshojë tërësisht është pikërisht komunikimi. Skema e përkthimeve ka qenë gjithmonë një mekanizëm ku  përkthehej regjistrimi me zë  dhe më pas përdorej një aplikacion që e sintetizonte  tekstin e përkthyer në gjuhën e kërkuar.

Së shpejti pritet që kjo teknologji të shndërrohet në një sistem “zë me zë”, ku nëse dikush është duke komunikuar në telefon në një gjuhë të caktuar përshembull italisht, në kohë reale personit nga ana tjetër e telefonit i arrin zëri në gjuhën e tij përshembull anglisht.

Me zhvillimin e kësaj pjese të teknologjisë po merret një pjesë e gjigandit Intel, duke eksmerimentuar një chip që mund të veprojë në këtë mënyrë. /Opinion.al/

Pas