Bota

Presidenti Tramp pagoi vetëm 750 $ tatime mbi të ardhurat në 2016 dhe 2017


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:44 - 28/09/20 |
Al Do

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Tramp pagoi vetëm 750 dollarë taksa federale mbi të ardhurat vitin që kandidoi për president dhe në vitin e tij të parë në Shtëpinë e Bardhë, sipas një raporti në “The New York Times”.

Tramp, i cili ka ruajtur ashpër regjistrimet e tij të taksave dhe është i vetmi president në kohët moderne që nuk i bën ato publike, nuk pagoi asnjë taksë federale mbi të ardhurat në 10 nga 15 vitet e fundit.

Detajet e regjistrimeve të taksave e komplikojnë përshkrimin e Tramp për veten e tij si një biznesmen i zgjuar dhe patriot, duke zbuluar në vend të kësaj një seri humbjesh financiare dhe të ardhurash nga jashtë që mund të bien ndesh me përgjegjësitë e tij si president. Zbulimet financiare të presidentit treguan se ai fitoi të paktën 434.9 milionë dollarë në 2018, por regjistrimet e taksave raportuan një humbje prej 47.4 milionë dollarë.

Regjistrimet e taksave ilustrojnë gjithashtu se si një miliarder me reputacion mund të paguajë shumë pak taksa, ndërsa dikush në klasën e mesme mund të paguajë shumë më tepër se ai. Afërsisht gjysma e amerikanëve nuk paguajnë tatime mbi të ardhurat, kryesisht për shkak të të ardhurave të tyre të ulëta. Por shifrat e IRS tregojnë se mesatarisht një person ka paguar afërsisht 12,200 dollarë në 2017, rreth 16 herë më shumë se sa ka paguar presidenti.

Duke folur në një konferencë shtypi të Dielën në Shtëpinë e Bardhë, Tramp e hodhi poshtë raportin si “lajme të rreme” dhe deklaroi se ai ka paguar taksa, megjithëse nuk dha ndonjë specifikë. Ai gjithashtu u zotua se informacioni në lidhje me taksat e tij “do të zbulohet i gjithi”, por ai nuk ofroi asnjë afat kohor për zbulimin dhe bëri premtime të ngjashme gjatë fushatës 2016, të cilat nuk i ndoqi kurrë.

Në fakt, presidenti ka ngritur sfida gjyqësore kundër atyre që kërkojnë qasje në kthimet e tij nga taksat, duke përfshirë Dhomën e Ulët të Kongresit, e cila po padit për të marrë kthimet e taksave të Tramp si pjesë e mbikëqyrjes së Kongresit.

Gjatë dy viteve të para si president, Tramp mori 73 milionë dollarë nga operacionet e huaja, të cilat përveç pronave të tij të golfit në Skoci dhe Irlandë përfshinin 3 milionë dollarë nga Filipinet, 2.3 milionë dollarë nga India dhe 1 milion dollarë nga Turqia. Presidenti në vitin 2017 pagoi 145,400 dollarë taksa në Indi dhe 156,824 dollarë në Filipine, krahasuar me vetëm 750 dollarë në SHBA. Tajms tha se regjistrat e taksave nuk zbulonin ndonjë lidhje të pa raportuar me Rusinë.

Tramp gjeti mënyra të shumta për të ulur faturat e tij tatimore. Ai ka marrë zbritje taksash për shpenzimet personale të tilla si strehimi, avionët dhe 70,000 dollarë për të modeluar flokët ndërsa filmonte “The Apprentice”. Humbjet në bizneset e pronave të zotëruara dhe administruara vetëm nga Tramp duket se kanë kompensuar të ardhurat nga aksionet e tij në “The Apprentice” dhe subjekteve të tjera me shumë pronarë.

Gjatë dy viteve të para të presidencës së tij, Tramp u mbështet në kreditë e taksave të biznesit për të ulur detyrimet e tij tatimore. Tajms tha se kreditë e investimeve të biznesit me vlerë 9.7 milionë dollarë që u dorëzuan pasi Tramp kërkoi më shumë kohë për të regjistruar taksat e tij e leuan atë të kompensonte detyrimet e tij dhe të paguante vetëm 750 dollarë në vitin 2016 dhe 2017.

Pagesat e taksave mbi të ardhurat ndihmojnë në financimin e programeve ushtarake dhe vendase.

Tramp, duke filluar në vitin 2010, pretendoi dhe mori një rimbursim të taksës së të ardhurave që arriti në 72.9 milion dollarë, që Tajms tha se ishte në thelbin e një kontrolli të vazhdueshëm nga IRS. Tajms tha se një vendim kundër Tajms mund t’i kushtonte 100 milion dollarë ose më shumë./ Opinion.al

Pas