Bota

Presidenti brazilian, Jair Bolsonaro, shtrohet në spital


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:20 - 03/01/22 |
Opi Nion

Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro,  është shtruar në një spital të San Paulos të hënën.

Ai po i nënshtrohet një trajtimi mjekësor për një problem që i është shfaqur me zorrët, shkruajnë mediat braziliane.

Bolsonaro u godit me thikë gjatë fushatës për president në vitin 2018 dhe si rrjedhojë është shtruar disa herë në spital. Goditja me thikë dëmtoi rëndë zorrët e tij, kështu që ai iu nënshtrua disa operacioneve dhe iu desh një kohë e gjatë për tu rikuperuar.

Në kohën kur ndodhi ngjarja Bolsonaro hodhi akuza ndaj rivalëve politikë se ishin ata që organizuan sulmin.

Ndërkohë gjykata në vitin 2019 zbuloi se sulmuesi ishte i sëmurë mendor dhe si i tillë nuk mund të dënohej. Gjykatësi urdhëroi që sulmuesi, Adélio Bispo de Oliveira, të mbahej në një repart të shëndetit mendor në sistemin e burgut derisa zyrtarët e sigurisë publike të përcaktonin se ai nuk përbënte më kërcënim./Opinion.al

Pas