Kryesore

Presidenti/ Alibeaj i përgjigjet PS: Ç’ti bëj njerëzve që hanë fjalët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:52 - 23/05/22 |
Opi Nion

Deputeti i PD, Enkelejd Alibeaj thotë se qeveria nuk e respektojë marrëveshjen epër presidentin, duke thënë se ky është shkak pse dështoi edhe raundi i dytë.

Alibeaj thotë se opozita dhe mazhoranca duhet të bashkëpunojnë për një president konsesual, ndërsa pati një përgjigje dhe për kryeministrin Edi Rama.

Alibeaj ka sqaruar para gazetarëve se pse pranoi opozita që të bënte marrëveshje me PS-së për zgjedhjen e presidentit të ri, pakt që më pas dështoi. Deputeti tha se besuan që do të kishin një proces të rregullt.

“Zgjedhja e presidenti krijohet në këto momente, raundin e parë deri në të tretin, pasi detyra e parlamentit është t’i japë legjitimitetin kreut të shtetit. Ne në mënyrën më fisnike kemi marrë pjesë në këtë proces dhe kemi dhënë kontributin tonë për të bërë një president që të jetë mbi palët, që të mos jetë as me njërën palë as me tjetrën. Këtu nuk ka nevojë të ketë tango, nuk duhet të jenë dy që luajnë tango por duhet të jetë presidenti i të gjithë shqiptarëve. Ne vendosëm disa rregull. Mund të kishim të drejtën të thoshim se presidentin e duam ne duke qenë se këta kanë vjedhur zgjedhjet. Ramë dakord që ne të propozonim dhe këta të zgjidhnin. Nuk e pranuan. Ne mund të kishim të drejtë të thoshim; presidentin e duam ne. Ne ofruam këto rregulla, sipas të cilit ne propozojmë. Ai që do jetë president/presidente të marrë në dorë fatin politik. Një president i gjithë pranuar mbi palët, që qëndron mbi palët, duhet. Një nen garantues, jo lojë shau që thotë na e ofro me 20 firma. Mund t’ju duket romantike kjo. Ky do të duhet të jetë modeli se si presidenti duhet të jetë normal, jo produkt i kulisave, por që i qëndron të dyja palëve. Procesi i zgjedhjes së presidentit ë republikës nuk është eksperiment. Kanë 8 vite shqiptarët, e dinë se ça është. Kanë rrëmbyer gjithçka.  Ne besuam të kishim një proces rregullash, pastaj emra. Po ç’ti bëj unë këtyre njerëzve që dinë vetëm të hanë fjalët?! Ne kemi detyrë të kontribuojmë për të nxjerrë presidentin, ne e dimë që në raundin 4 dhe 5 i ka votat. Fatkeqësisht sipas formulës së 2008 edhe një vjedhjes zgjedhjesh mund ta zgjedhë presidentin. Mjeti ynë i vetëm është ti qëndrojmë rregullave. Vendimi i grupit ishte që procedura të zbatohet në 3 raundet e para. Edhe nesër do shkojmë e do i them a i qëndron dokumentit, për të cilin thatë para pak ditësh që ishit dakord,”- tha Alibeaj.

Pas