Bota

Portreti i Churchill u vodh pa u vënë re nga stafi i hotelit,çfarë dyshojnë hetuesitBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:21 - 28/08/22 |
Opi Nion

Një portret i kryeministrit britanik të epokës së Luftës së Dytë Botërore, Winston Churchill, u vodh nga një hotel në Otava të Kanadasë dhe u zëvendësua me një kopje pa e vënë re stafi për muaj të tërë.

Zyrtarëve të hotelit Fairmont Chateau Laurier iu deshën të paktën tetë muaj para se të kuptonin se fotografia, e cila mund të vlente më shumë se 100,000 dollarë, ishte ndërruar, shkruan CNN.

“Ne jemi thellësisht të pikëlluar nga ky akt i pacipë,” shkroi menaxherja e përgjithshme e hotelit Geneviève Dumas në një postim në Facebook. “Hoteli është jashtëzakonisht krenar që mban këtë koleksion mahnitës, i cili u vendos në mënyrë të sigurt në vitin 1998.” Portreti, i krijuar nga fotografi kanadez Yousuf Karsh në vitin 1941, është “një nga imazhet më të riprodhuara në historinë e fotografisë”, sipas faqes së internetit të Karsh.

Në vitin 2016, fotografia u bë fytyra e kartëmonedhës pesë paund të Bankës së Anglisë.

Fotografia origjinale u vendos në hotelin Chateau Laurier deri në një datë që zyrtarët besojnë se ka të ngjarë të variojë midis 25 dhjetorit 2021 dhe 6 janarit 2022, tha menaxherja e përgjithshme e hotelit Geneviève Dumas.

Vetëm fundjavën e kaluar, punonjësit e hotelit vunë re se fotografia ishte varur në mënyrë jo të duhur dhe korniza nuk përputhej me të tjerat në hapësirë. Zyrtarët e hotelit më pas përdorën fotot e dërguara nga publiku për të ndihmuar në përcaktimin se kur ishte vjedhur portreti dhe korniza origjinale.

Drejtori i marketingut të hotelit Chateau Laurier tha për CNN se një hetim mbi zhdukjen e portretit është duke vazhduar.

Vjedhja ka të ngjarë të jetë një “punë e brendshme”, tha Robert Wittman, një ish-hetues i krimeve të artit në FBI.

“Pra, zakonisht kur ndodh një situatë si kjo, nuk është një vjedhje dyqani, nuk është thjesht një vjedhje, është dikush nga brenda që kishte akses, i cili e dinte se çfarë kërkonte, e dinte se cilat ishin masat e sigurisë  dhe se (ata) ishin në gjendje t’i mposhtnin ato masa sepse kishin informacion të brendshëm, “tha Wittman./Opinion.al

 

Pas