Te Fundit

Portali për ‘pastërtinë’ e Qeverisë, analistët kundërBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:23 - 19/10/15 |
b.f

TIRANË- Ka shkaktuar polemika portali i Qeverisë “transparencë.al” prezantuar së fundi. Një faqe që ka për qëllim të përgënjeshtrojë lajmet “e pavërteta” apo akuzat “e pabaza” të opozitës. Sipas analistëve, Qeveria duhet të përqendrohet tek qeverisja transparente në përgjithësi dhe jo t’u përgjigjet në mënyrë selektive akuzave. Deri më tani në “Transparenca.al” i është kthyer përgjigje vetëm akuzave të PD-së. Robert Rakipllari, kryeredaktor i gazetës “Panorama” thotë se “është e pakuptimtë që Qeveria kërkon të bëjë transparencën vetvetes”. Sipas tij, është e rëndësishme që reagimet e Qeverisë të kthehen në një standard, dhe jo vetëm për raste selektive. Në të kundërt, portali mund të kthehet vetëm në një instrument propagande”, argumentoi ai. Ndërsa gazetari, Lutfi Dervishi mendon se “për qytetarët do të ishte më e vlefshme nëse Qeveria do të ndërtonte një uebsajt ku secili mund të shihte se ku përfundojnë paratë publike”.

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas