Bota

Polonia ndjek Greqinë, kërkon miliarda euro dëmshpërblim nga Gjermania


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:28 - 19/04/19 |
el ida

Duket se Polonia do të ndjekë shembullin e Greqisë, dhe do të shtojë presionin ndaj Gjermanisë për të paguar miliarda euro dëmshpërblime për krimet naziste gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Arkadiusz Mularczyk, i cili kryeson komisionin parlamentar polak, tha në një postim në Twitter se votimi grek tregoi se kompensimi i Luftës së Dytë Botërore ishte bërë një çështje ndërkombëtare.

“Është koha për një vendim nga Sejmi polak (shtëpia më e ulët e parlamentit),” shkroi ligjvënësi nga partia qeverisëse në Poloni.

Polonia ka kërkuar më herët rreth 800 miliardë euro, pasi gjashtë milionë polakë, duke përfshirë tre milionë hebrenj polakë, u vranë gjatë luftës. Ndërkohë parlamenti grek do votojë lidhur me faktin nëse Athina duhet të vazhdojë të kërkojë miliarda euro dëmshpërblime nga Gjermania.

Gjermania e konsideron çështjen të mbyllur ligjërisht dhe politikisht, por nuk ka qenë e gatshme të diskutojë për dëmshpërblimet. Ekspertët thonë se këto fushata nxjerrin në pah sfidën me të cilën përballet Gjermania, roli i të cilëve si titani ekonomik i Evropës është i ngarkuar nga pakënaqësia që shumë ende ndjejnë për krimet e regjimit të Adolf Hitlerit./Opinion.al

 

 

 

Pas