Aktualitet

Politikani I.M me dosje/ Mediu: Uroj të mos jetë thjesht kazus politikBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:10 - 27/07/22 |
Opi Nion

Pas takimit me kryetaren e parlamentit Lindita Nikolla, si kryetar i grupit parlamentar “Aleanca për Ndryshim”, Fatmir Mediu ka dhënë një prononcim për mediat.

Mediu njoftoi se është njohur me kërkesën e Autoritetit të Dosjeve për disa ndryshime në ligjin mbi dosjet në vend.

Teksa tha se shpreson që të mos jetë thjesht një kazus politik, Mediu shtoi se do ta diskutojë këtë kërkesë me kolegët e grupit parlamentar dhe të opozitës se kush do të jetë qasja ligjore dhe politike për rastin konkret.

Unë kam vlerësuar dhe vlerësoj gjithmonë me seriozitet punën e Autoritetit të Dosjeve sepse ka të bëjë me një gjë që i vlen shoqërisë shqiptare në tansparencën për çdo individ, por i ngelem këtij qëndrimi që të diskutoj me kolegët e grupit, me kolegët e opozitës se kush është qasja dhe ligjore, dhe politike në rastin konkret. Do shpresoja dhe të uroja që të mos jetë thjeshtë kazus politik, por të kemi një gjykim më të drejtë dhe më të qartë për të frenuar të gjithë ata që janë implikuar në kohën e Sigurimit të Shtetit për të qenë pjesë e institucioneve dhe administratës e parlamentit në mënyrë të veçantë”, u shpreh Mediu.

Më tej, Mediu u shpreh se është njohur vetëm me nismën ligjore dhe ralacionin shoqërues.

“Nuk jam njohur me këta emra, jam njohur vetëm me nismën ligjore dhe me relacionin shoqërues që ka bërë Autoriteti i Dosjeve dhe shpresoj e vlerësoj që kur flitet me emra në mënyrë të veçantë duhet që të jemi të vëmendshëm dhe të mos abuzojmë politikisht dhe publikisht, por duhet që të paraqesim të gjithë dokumentacionin në transparencën më të madhe dhe të merret qëndrimi në raport me individin. Ligjet nuk bëhen për individë të caktuar, por për çështje të caktuara. Në këtë pikëpamje duhet që Kuvendi të mbajë qëndrim të qartë duke respektuar edhe Kushtetutën edhe kërkesën që kemi për patjetër që ata figura që kanë qenë të implikuar në të kaluarën që kanë dominuar jetën politike dhe publike në 30 vite  të mos jenë pjesë e një aktiviteti të nivelit të lartë. Ngelet për ta vlerësuar”, u shpreh Mediu.

Kujtojmë që rreth kësaj çështje, Lindita Nikolla ka pasur një takim fillimisht me kryetarin e grupit parlamentar të PS, Taulant Balla e më pas me Enkelejd Alibeajn.

Ndërkohë është zbardhur letra e Autoritetit për Informimin mbi dokumentet e ish-sigurimit të Shtetit,  Nikollës.

Në letër zbulohet emri i politikanit të lartë të shtetit dhe ai rezulton të jetë ish-presidenti Ilir Meta.

Pas