Kryesore

I doli emri në dosjen e ish-Sigurimit/Meta:Autoriteti i manipulimit e kriminalizimitBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:57 - 27/07/22 |
Opi Nion

Ish-presidenti Ilir Meta, drejtuesi aktual i Partisë së Lirisë, ka reaguar pasi emri i tij doli në letrën e Autoritetit për Informimin mbi dokumentet e ish-sigurimit të Shtetit, drejtuar kryetares së Kuvendit Lindita Nikolla.

Ai e ka quajtur Autoritetin “e manipulimit dhe kriminalizimit të Dosjeve”.

S’mund t’i shmangem një përgjigje pavarësisht se s’ka shqiptarë mbi këtë tokë që nuk e kupton që me këtë akt vetëvrasës, se autoriteti dosjeve, është autoritet moral para se të jetë ligjor, se të është besuar detyra të trajtosh të kaluarën e dhimbshme e persona të prekur apo implikuar, në mënyrë të vullnetshme e kërkojnë ti shpëtojnë filtrit e të vijojnë të kontribuojnë në jetën publike, edhe të ngushëllosh viktimat, të prekurit e asaj periudhe. Kjo është vetëm për të ardhur keq për Autoritetin të manipulimit dhe kriminalizimit të Dosjeve se ata e dinë më mirë se kushdo që çfarë ka sa e vërtetë e sa e manipuluar është në ato dosje që thonë ata”,-tha Meta.

Pas