Bota

Po mbulonte luftën mes afganëve e talibanëve, vritet gazetari i Reuters


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:58 - 17/07/21 |
Opi Nion

Fotoreporteri i Reuters, Danish Siddiqui u vra të teksa mbulonte luftën mes forcave afgane dhe talibanëve pranë një kalimi kufitar me Pakistanin, tha një komandant Afgan.

Reuters raporton forcat speciale afgane ishin duke luftuar për të rimarrë zonën kryesore të tregut të Spin Boldak në momentin që Siddiqui dhe një oficer i lartë afgan u qëlluan për vdekje, tha zyrtari për Reuters.

Siddiqui ishte vendosur si gazetar që në fillim të kësaj jave me forcat speciale afgane me bazë në provincën jugore të Kandahar dhe kishte raportuar për luftën midis komandove afganë dhe luftëtarëve talebanë.

Siddiqui ishte pjesë e ekipit fotografik të Reuters i cili fitoi Çmimin Pulitzer 2018 për fotografi pasi dokumentuan me foto dhunën me të cilën përballeshin refugjatët Rohingya që largoheshin nga Mianmar.

Një fotograf i Reuters që nga viti 2010, puna e Siddiqui përfshiu luftërat në Afganistan dhe Irak, krizën e refugjatëve Rohingya, shpërthimin e COVID-19 në Indi, protestat e Hong Kongut dhe tërmetet në Nepal./Opinion.al

Pas