Kryesore

Platforma e PD/Ahmetaj: Punonjësit paguajnë taksa dyfish më shumë


               Publikuar në : 17:40 - 12/02/19 |
b.f

Ish ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj ka komentuar sot platformën e Partisë Demokratike. Ai tha në rubrikën “Opinion” të Neës24 se në këtë platformë përfshihet rikthimi i taksës së sheshtë. Sipas Ahmetaj, kjo nënkupton dyfishimin e taksës aktuale.

Për të ilustruar rritjen e taksave ish ministri mori shembull pagën e një infermieri. Ai tha se një infermier, nga 2 mijë e 23 lekë të reaj do të paguajë rreth 4 mijë e 100 lekë taksa.

“Taksa e sheshtë do të thotë se 300 mijë të punësuar do të pësojnë një rritje të konsiderueshme takse nga 9 herë deri në dyfish. Pra, deri në dy herë. Dhe gjithë gama e të punësuarve është 40% e të punësuarve. Shumë që këtyre familjeve iu ngarkohet në kurriz është 5.6 mld lekë, pse rreth 50 milionë dollarë dhe pothuajse e njëjta shumë i hiqet vetëm 5% të punësuarve,” tha Ahmetaj./E.L

Pas