Bota

Përse takimi i Kim Jong-un dhe Vladimir Putin nuk shkoi ashtu siç duhet


               Publikuar në : 12:54 - 25/04/19 |
el ida

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un dhe presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, u zotuan për lidhje më të ngushta në takimin e tyre të parë që u mbajt në qytetin lindor rus, Vladivostok.

Kim, i cili po kërkon ndihmë ekonomike në mes të bisedimeve të bllokuara bërthamore me Shtetet e Bashkuara, tha në fillim të takimit se shpreson të forcojë marrëdhëniet me Moskën dhe pret bisedime produktive me presidentin Putin.

Por mediat vunë re se jo gjithçka shkoi mirë gjatë takimit, pasi udhëheqësi i Koresë së Veriut u duk sikur po merrte frymë me vështirësi, duke nxitur spekulimet e vëzhguesve të Koresë së Veriut për shëndetin e tij.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut që besohet të jetë rreth 35 vjeç, u duk pa frymë edhe gjatë një paraqitje të mërkurën pas arritjes në Rusi.

Të gjitha paraqitjet e tij ndiqen nga afër për shenja të tilla, pjesërisht për faktin se publiku nuk ka rast të shoh shpesh paraqitjet e udhëheqësit koreano verior, pasi deri vitin e kaluar, ai nuk ishte larguar nga Koreja e Veriut, që kur mori pushtetin në vitin 2011./Opinion.al

 

 

Pas