Bota

Përmbytje në Afrikën Jugore/ Humbin jetën 9 persona dhe zhduken 8 të tjerëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:06 - 04/12/22 |
Opi Nion

Të paktën nëntë persona kanë humbur jetën dhe tetë janë zhdukur në Afrikën e Jugut ditën e sotme, pasi u përfshinë nga përmbytjet e shpejta në afërsi të lumit Jukskei në Johanesburg teksa merrnin pjesë në një ceremoni fetare.

Dy trupa u gjetën dje, dhe shtatë trupa të tjerë u gjetën mëngjesin e sotëm teksa vazhdonte operacioni i shpëtimit.

Të vdekurit dhe të zhdukurit po merrnin pjesë në ritualet fetare përgjatë lumit.

Ekipet e shpëtimit po bisedojnë me disa nga njerëzit që mbijetuan ose u shpëtuan për të përcaktuar saktësisht se sa njerëz ishin në vendin e rrëzimit.

Zëdhënësi i shërbimeve emergjente të Johanesburgut, Robert Mulaudzi tha se zyrtarët po paralajmërojnë vazhdimisht banorët për rreziqet e kryerjes së ritualeve përgjatë lumit.

“Kemi pasur shumë shi në Johanesburg gjatë tre muajve të fundit dhe shumica e rrjedhave të lumenjve tani janë plot. Banorët tanë, veçanërisht besimtarët që normalisht praktikojnë rituale të tilla, do të tundohen të shkojnë në këto rrjedha lumore”, tha ai në një konferencë për shtyp.

Ai u tha besimtarëve që të kenë kujdes kur kryejnë ritualet./Opinion.al

Pas