Aktualitet

Përjashtohen nga taksat bizneset me 50 mijë usd xhiro


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:05 - 16/11/15 |
b.f

TIRANE- “Bizneset që kanë xhiro deri në 50 mijë dollarë në vit, nuk do të paguajnë asnjë taksë”. Kështu ka deklaruar Kryeministri Edi Rama në një konferencë të zhvilluar me biznesin e vogël në Kryeministri. Rama tha se ky është rezultat i reformave të dhimbshme dhe e operacionit për organizmin e sëmurë.

“Ne jemi gati që këtë rezultat të parë, këtë ndryshim të dukshëm që do të vazhdojë por që në këtë fazë është i mjaftueshëm për të kuptuar se kemi kthyer rrugën në drejtimin e duhur ta kthejmë në një përfitim për ju në radhë të parë. Kemi sot një fashë xhiroje nga 0­20 mijë dollarë që do ta ndryshojmë, do ta kthejmë një fashë nga 0­50 mijë dollarë në vit. Të gjitha bizneset do të çregjistrohen nga tatimi. Nuk do të paguajnë më asnjë taksë. Deri sot paguanin deri në 250 mijë lekë, tani s’do paguajnë më. Dakord, ju pëlqen?”, ka thënë kreu i qeverisë.

Ai tha më tej se “të gjitha bizneset nga 0 deri në 8 mln lekë do të duhet ta paraqesin fatura të rregullta tatimore. “Nga sot me hyrjen në fuqi javët e ardhshme të gjithë këtij plani, ne i konsiderojmë bizneset e vogla aleatë. Pra, deri në 5 mln lekë xhiro nuk ka më taksa, zero. Në kushtet e qytetarëve të mirë duhet të paguajnë sigurimet shoqërore e shëndetësore dhe të japin kuponin tatimor”, tha Rama. /balkanweb/

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas