Kryesore

Përfundon takimi Kim- Basha, ambasadorja: Roli i PD i pazëvendësueshëm


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:28 - 30/07/21 |
Opi Nion

Ka përfunduar takimi ndërmjet ambasadores Yuri Kim dhe kryedemokratit Lulzim Basha.

Në fjalën e saj për mediat Kim është shprehur se ka patur një takim shumë të mirë me Bashën teksa ndër të tjera sipas saj kanë diskutuar për rolin që ka PD në raport me SHBA.

Gjithashut në fjalën e saj Kim është prehur se është e rëndësishme që në Kuvendin e Shqipërisë është e nevojshme të futen të gjithë deputetët që e meritojnë këtë pozicion.

Pata një diskutim sh të mirë me kryetarin e PD Lulzim Basha sot, ishte në vijim të takimit që kemi pasur kur Reeker ishte në Tiranë. Folëm për forcën e marrëdhënieve Shqipëri-SHBA dhe rolin e rëndësishëm që PD ka luajtur në vendosjen e marrëdhënieve SHBA-Shqipëri si dhe për rëndësinë që Shqipëria të qëndrojë në rrugën e saj për në BE. Është i rëndësishëm fakti që roli i PD ka qenë i pazëvendësueshëm dhe që PD do të kthehet në Kuvend në shtator.
Kuptojmë që partia dhe të tjerë kanë shqetësime në lidhje me zgjedhjet e 25 prillit, por që gjithashtu këto shqetësime janë pasqyruar në raportin e OSBE-ODIHR.
Gjithashtu do të jetë e rëndësishme dhe e domosdoshme që kjo gjë të bëhet në mënyrë domethënëse dhe SHBA-të do vazhdojnë të mbështesin përpjekjet për demokracinë në Shqipëri.“- tha Kim./Opinion.al

Pas