Aktualitet

Përdhunimet e ushtrisë serbe në Kosovë, ende raste pa përgjigje


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:05 - 26/11/15 |
b.f

Janë të paktën  520 raste të abuzimeve seksuale të kryera nga ushtria serbe gjatë luftës së fundit në Kosovë, që presin të dalin para gjykatës, ndërsa ato që janë proceduar që nga viti 1999 ende nuk kanë marrë ndonjë vendim.

Kështu u tha gjatë një vizite që pati presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga, në Zyrën për Viktimat e Luftës Civile, gratë e dhunuara gjatë luftës , në “Qendrën për rehabilitimin e nënës dhe fëmijës”, në Prishtinë, bën të ditur Express.

Gjatë luftës së fundit në Kosovë, na forcat serbe konsiderohet se janë dhunuar rreth 20 mijë gra shqiptare.

KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

Pas