Aktualitet

Për vettingun presim përgjigje urgjente/Balla për kritikat e Braçes: Këto janë…Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:41 - 22/11/21 |
Opi Nion

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, ka dhënë këtë të hënë një deklaratë për mediat ku ka thënë se është bërë gati puna për ngritjen e komisionit të Reformës Zgjedhore.

Gjatë fjalës së tij, Balla u ndal edhe te zgjatja e mandatit të vettingut, që sipas tij është një domosdoshmëri.

“Unë nuk dua të bëj debat më për këtë cështje, as deklarata që nuk i vlejnë nevojës që ka Kuvendi për ta shqyrtuar, kjo i takon komisionit të ligjeve, legjislacionit dhe “Venecias” për të dhënë një opinion urgjent dhe mesa jam informuar e ka parashikuar për ditët e para të dhjetorit. Le t’i shmangim diskutimet në publik. Është domosdoshmëri” tha ai.

I pyetur edhe për kërkesën e prokurorëve të SPAK për mandat të pakufizuar Balla tha:
“Të mos harrojmë që bëhet fjalë për ndryshim kushtetues. Ndryshimet kushtetuese kanë ndryshim, përcaktuar nga Kushtetuta. Nuk ka një depozitim me firma deputetësh që janë i vetmi instrument që fusim këtë nismë në procedurë. Koha në dispozicion është e mjaftueshme pasi asnjë anëtar i Prokurorisë Speciale nuk është në fund të mandatit të tij, por do kemi kohë. Jo si kryetar grupi por si deputet i thjesht. Mendoj se kjo është çështje që meriton të vlerësohet po të nisemi nga ecuria e deritanishme dhe pse jo mos të mbështetet. Unë them se s’ka një nismë. Si e tillë le të fokusohemi te ato që kemi në punën e përditshme të kuvendit. Sot kemi diskutuar plot çështje që lidhen me paketën dhe buxhetit. Grupi i PS do të mbështesë plotësisht paketën fiskale dhe buxhetin për vitin 2022. Jo vetëm që është buxheti më i madh, por dhe i thjesht”.

Po ashtu ai ka komentuar edhe kritikat e deputetit, Erion Braçe.
“Erioni është një koleg i imi shumë i vjetër, me të cilin diskutoj çdo ditë. Secili nga ne ka këndvështrimin e tij, këto janë çështje të vendimmarrjes politike”, tha Balla.

Pas