Aktualitet

Peleshi: Ka zjarrëvënie të qëllimshme, vijon puna për kapjen e autorëve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:18 - 07/08/21 |
Opi Nion

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi thotë se situata e zjarreve në vendin tonë është me e qetë se një ditë më parë.

Nëpërmjet një videomeszhi nga Vlora i shoqëruar nga prefekti i këtij qarku, ministri bën me dije se vatra të riaktivizuara gjatë mbrëmjes janë një në gjirin e Gramës dhe një tjetër në Dukat.

Peleshi thotë se ka dyshime që zjarret janë të qëllimshme dhe se autoritete po vijojnë punën për identifikimin dhe arrestimin e tyre.

 “Kemi filluar operacionin për shuarjen e zjarrit me mbështetje të helikopterit të ardhur nga Holanda. Kemi pasur një qetsim dhe shuarje të zjarrit krahasuar me ditën e djeshme. Në gjirin e Gramës ka pasur një vatër të re dhe një rindesje në Dukat ku po punojmë që prej orëve të para të mëngjesit për shuarjen e tij. kemi dyshime të mëdha për zjarrëvënie të qëllimshme dhe do të vijojë puna për ndëshkimin e tyre. Gjithashtu vijon e hapur ftesa për të gjithë komunitetin që të na ndihmojë që të vëmë para përgjegjësisë të gjithë fajtoret”, ka thënë ai.

Në një njoftim të bërë nga ministria e Mbrojtjes në lidhje me situatën në të cilën ndodhet vendi si pasojë e vatrave të zjarrit Karaburuni dhe Maja e Rrunës janë dy zonat më problematike.

Pas