Te Fundit

Pedagogët e FSHN në protestë: Të na rritet paga, ndryshe bojkotojmë mësiminBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:40 - 15/09/22 |
Opi Nion

Pedagogët e Fakultetit të Shkencave të Natyrës kanë dalë këtë të enjte në protestë, ku kanë kërkuar rritjen e pagave.

Ata kërkojnë që qeveria t’i përfshijë në paketën e ndihmës për të përballuar çmimet e rritura si pasojë e krizës.

Pedagogët kanë paralajmëruar një bojkot të procesit mësimor deri në rritjen e pagës.

Laburanti i Shkencave të Natyrës i pranishëm në protestë tha: Vetëm për pagën asgjë tjetër, duam pagën se të gjtihëve u rriten, mjekësia u rritet, mësuesve e na del që samari është më i shtrenjtë se kali. Ne i nxjerrim studentët ata kanë dyfishin e rrogës tonë, hallall, po dhe ne duam pagën asgjë tjetër. Normal që do e ndërpresim procesin mësimor kemi që në 2005 pa rritje page. Ne duam pagën”

Ndërsa kryetari i Sindikatës së punonjësve të universiteteve të Shqipërisë u shpreh: Duke parë gjendjen aktuale ekonomike shumë të vështirë dhe më shumë që ka vështirësuar mbijetesën njerëzore dhe akademike, kemi vijuar të dërgojmë kërkesa për kryeministrin për rritje të pagave të pedagogëve dhe stafit ndihmës. S’kemi pse të jemi më të varfër se rajoni, Kosova me rrogat e 2020 është 50% mbi rrogat e universiteteve të Shqipërisë. Ne duam 30% rritje këtë vit e 20% vitin e ardhshëm të afrohemi me rrogat e Kosovës të 2020. Nuk po krahasoj me Malin e Zi se kanë arritur stadin marrin mbi 2 mijë euro profesorët atje.

Pas