Politikë

Zgjedhjet e 14 majit/ PD garon me Igli Carën në Durrës dhe Luçiano Boçin në ElbasanBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:44 - 04/12/22 |
Opi Nion

Ka përfunduar numërimi i votave për primaret e PD në Bashkinë e Durrësit dhe Elbasanit.

Igli Cara është zyrtarisht kandidati i PD për zgjedhjet lokale të 14 majit për Bashkinë e Durrësit. Cara mori 1398 vota kundrejt 299 votave që ka marrë kandidati tjetër Armand Dervishi.

Ndërkohë, për Bashkinë e Elbasanit, fitues është shpallur deputeti Luçiano Boçi, i cili konkurronte i vetëm në këtë garë.

Lajmin e bëri të ditur vetë kryetari i Partisë Demokratike të Elbasanit, Blend Himçi, përmes një deklarate për mediat.

“Ka përfunduar procesi i “Primareve” për Bashkinë e Elbasanit. Kanë marrë pjesë 2183 votues, nga këto 2168 vota pro Luçiano Boçit, 7 kundra dhe 3 të pavlefshme. Zyrtarisht kandidat i Partisë Demokratike për Bashkinë e Elbasanit do të jetë Luçiano Boçi”, është shprehur Himçi.

Ndërkohë në Belesh është shpallur fitues Bedri Qypi me 535 vota pro dhe 12 kundër, ndërsa në qytetin e Cërrikut fitues është shpallur Servet Duzha me 260 vota, ndërsa kundërshtarja e tij Ankelita Çela me 107 vota./Opinion.al

Pas