Bota

Pashkë të përgjakshme/ Ukraina i trembet sulmit kimik në Odesa


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:08 - 24/04/22 |
Opi Nion

kretari amerikan i Shtetit Antony Blinken dhe Ministri i Mbrojtjes Lloyd Austin do të mbërrijnë sot në Kiev, njoftoi dje presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.

Megjithatë, administrata amerikane nuk e ka konfirmuar ende atë që, në lidhje me Pashkët Ortodokse, do të ishte vizita e parë e zyrtarëve të qeverisë amerikane në Ukrainë që nga 24 shkurti, ditën kur filloi pushtimi rus dy muaj më parë.

FRONTI DIPLOMATIK-

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres pritet të enjten në kryeqytetin ukrainas, ndërsa nesër do të shkojë në Ankara, si ndërmjetësues kryesor në konfliktin në vazhdim, dhe të martën në Moskë.

“Është e padrejtë dhe e palogjikshme” vendimi i Guterres për të shkuar së pari në Rusi, kritikoi Zelensky. “Lufta është në Ukrainë, nuk ka trupa në rrugët e Moskës. Do të ishte logjike që së pari” të vini në Kiev “për të parë njerëzit këtu dhe pasojat e okupimit”, vuri në dukje presidenti ukrainas.

ODESSA DHE FARSA E NJË SULMI KIMIK –

Mbrëmë Zelensky njoftoi gjithashtu se numri i të vdekurve nga sulmet me raketa ruse në prag të Pashkëve në qytetin ukrainas të Odessa është rritur në tetë dhe rreth 20 të plagosur.

Dhe tani kërcënimi i një sulmi kimik është gjithashtu i afërt. Moska pretendon se Kievi po planifikon një operacion provokues me përdorimin e amoniakut në portin Yuzhny, për të fajësuar forcat ruse dhe për t’i akuzuar ata se synojnë civilët.

Një deklaratë që Kievi e interpreton si një kërcënim të maskuar si një paralajmërim. “Prandaj do të jetë Moska ajo që do të nisë një sulm kimik në portin e Odessa”, sipas Kyiv Independent. Në frontin e sigurisë bërthamore, Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (AIEA) ka bërë të ditur se Ukraina ka ofruar një listë të plotë të pajisjeve që vendi pretendon se i duhen për funksionimin e sigurt të centraleve dhe se IAEA ka mjetet dhe “përvoja teknike të nevojshme për të koordinuar dhe zbatuar në mënyrë efektive furnizimin” e kërkuar.

Kievi njoftoi gjithashtu se ndërrimet turneve në termocentralin e Çernobilit vazhdojnë rregullisht, e fundit prej të cilave u zhvillua më 19 prill./Opinion.al

 

Pas