Bota

Japoni, zhduket varka me 26 turistë në bord


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:15 - 24/04/22 |
Opi Nion

Ekipet e kërkimit në Japoni thonë se shtatë persona janë gjetur pasi një varkë turistike me 26 persona në bord u zhduk në ishullin verior Hokkaido.

Autoritetet humbën kontaktin me anijen pasi ajo dërgoi një sinjal shqetësimi duke thënë se po merrte ujë në orën 13:15 me orën lokale (04:15 GMT) të shtunën.

Roja bregdetare nuk mundi të konfirmonte nëse të gjeturit ishin ende gjallë.

Varka, Kazu 1, besohet të ketë qenë në një udhëtim tre-orësh rreth gadishullit Shiretoko.

Zona është një vend i trashëgimisë botërore të UNESCO-s dhe udhëtimet me varka janë të njohura për turistët që shpresojnë të dallojnë balenat dhe luanët e detit, si dhe arinjtë kafe në plazhet shkëmbore.

Përpjekja e shpëtimit – e cila përfshin helikopterë, anije patrullimi dhe zhytës – është në vazhdim. Nga 26 në bord, dy ishin anëtarë ekuipazhi dhe dy ishin fëmijë./Opinion.al

 

 

Pas