Rajoni

Ishulli grek goditet nga tërmeti mëngjesin e Pashkëve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:57 - 24/04/22 |
Opi Nion

“Egelados bëri një “vizitë” herët në mëngjesin e së dielës së Pashkëve në Dodekanez”. Kështu shkruan Cnn grek, duke ju referuar gjigandtit të Mitologjisë Egelados, që besohej se ishte shkaktari i tërmeteve dhe vullkaneve në tokë.

Në fakt ishulli i Kasos u godit nga një tërmet këtë mëngjes në orën 07:14 sipas orës lokale. Institutit Gjeodinamik i Observatorit Kombëtar të Athinës, tha se goditja ka patur një magnitudë 4.5 Rihter, ndërsa epiqendra ishte 24 km në jug-juglindje të Kasos, në një thellësi prej 8.3 km./Opinion.al

Pas