Aktualitet

Pas Tropojës në Has,Basha:O i mjerë s’mund të lash 8 vite borxh me 1 ditë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:45 - 18/04/21 |
Opi Nion

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, është ndalur në një takim elektoral në Has, pas takimit që zhvilloi në Tropojë.

Në fjalën e tij, Basha tha se nuk do të lejojë një ndarje të dytë të Hasit, teksa është shprehur se nuk mund të ndreqen të gjitha gabimet e 8 vetive me 1 ditë.

Mes të tjerash, kryedemokrati iu drejtua Ramës, duke i thënë se “O i mjerë që mendon se me një ditë dhe një fluturim mund të lash 8 vite borxh ndaj këtyre banorëve, që i fyen në mençurinë e tyre, këtë trevë që mençurinë dhe trimërinë ja kanë dhënë gjithë shqiptarëve”.

“Faleminderit për shpresën dhe entuziazmin që përcillni të gjithë te ndryshimi që po vjen. Më mbush me emocion ky mëngjes i nisur në Tropojë dhe tani këtu në Has, Hasin e ndarë padrejtësisht. Hasin e dritës në ditët më të errëta të kombit tonë, të dritës së Frank Bardhit. Ndjehem i mrekulluar në mesin e këtij populli fisnik, trim e qëndrestarë. Sikundër ju jam mirënjohës nga zemra, me fjalë që mezi i gjej, për betejën e pandërprerë për liri, demokraci si gjithë Evropa, që nuk e harroj dhe nuk do ta harroj as pas 25 prillit. Më 25 prill, Rama humb, Shqipëria e shqiptarët fitojnë, duke votuar numrin 9. Trau i Rrugës së Kombit do të hiqet. Ne që punuam me mish e me shpirt për ta bashkuar Hasin e ndarë padrejtësisht nga Tirana e Prishtina, ne nuk do të lejojmë një ndarje të dytë. Një popull bujar e fisnik si hasjanët nuk e meriton vafërinë, mungesën e infrastrukturës, të energjisë elektrike. Me votën tuaj ju do të bëni të mundur që të keni një qeveri që punon për ju, jo për vete, një qeveri të të gjithë shqiptarëve, jo të një grushti oligarkësh.

8 vite janë një kohë shumë e gjatë për të provuar një njeri dhe 8 vite Hasi e ka provuar Edi Ramën, sic e ka provuar gjithë Shqipëria. 8 vite dështim, varfëri, shpunësim, emigracion, largim masiv i më të mirëve, i djemve, dritës së syrit të nënave të veta. O i mjerë që mendon se me një ditë dhe një fluturim mund të lash 8 vite borxh ndaj këtyre banorëve, që i fyen në mençurinë e tyre, këtë trevë që mençurinë dhe trimërinë ja kanë dhënë gjithë shqiptarëve. Nuk ka dhe nuk ka për të pasur amnisti për dështimet 8-vjecare të Edi Ramës, sepse shqiptarët janë bashkuar. Këto janë zgjedhjet më të rëndësishme, që do të ndajnë njëherë e mirë një pyetje të vetme që shtrohet para gjithë shqiptarëve e Shqipërisë: A do ja hapni dyert dështimit edhe 4 vite të tjera? Apo do bëhemi bashkë për ndryshim, ndryshimin që kërkon çdo shqiptar. Fatin tuaj e keni në dorë vetëm ju, ndaj të gjithë së bashku, demokratë e socialistë, hasjanë e të gjithë bashkë, më 25 prill, votoni për ndryshimin, votoni numrin 9”, tha Basha./Opinion.al

Pas