-Teknologji

Facebook vjen me një tjetër ndryshim


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:45 - 15/05/19 |
el ida

Sulmet terroriste në Christchurch të Zelandës së Re, ku autori mundi të transmetonte “live” në rrjetin social Facebook “veprën” e tij, ka detyruar gjigantin e teknologjisë të kufizojë shërbimin “livestreaming”.

Vendimi është marrë përpara një samiti kundër ekstremizmit në rrjete sociale, i cili do të mbahet në Paris, dhe ëshë thirrur pikërisht pas sulmeve terroriste, ku mbetën të vrarë 51 persona.

Samiti ka për qëllim që të koordinojë përpjekjet ndërkombëtare për t’i dhënë fund përdorimit të mediave sociale për të organizuar dhe promovuar ekstremizmin, ku lider politikë nga Evropa, Kanadaja dhe Lindja e Mesme do të takohen me përfaqësues të kompanive si Facebook, Google dhe Twitter, për të publikuar një deklaratë që bën thirrje për eliminimin e materialeve terroriste.

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern, i ka konsideruar këto masa “si hapa të mirë”, dhe do të jetë pikërisht Ardern, e cila do të udhëheqë këto samit me presidentin francez, Emmanuel Macron.

Ndërkaq Facebook është zotuar se do të shpenzojë 7.5 milionë euro në teknologji që përbajtja e ndaluar të fshihet automatikisht. Këtë kufizim, kompania pritet ta zgjerojë edhe në fusha të tjera të platformës gjatë javëve në vijim, përfshi këtu ndaj reklamuesve të faqeve pro ekstremizmit.

“Qëllimi ynë është që të minimizojnë abuzimin në transmetim të drejtpërdrejtë”, shkruhet në deklaratën e kësaj kompanie./Opinion.al

 

 

 

Pas