Aktualitet

Pas largimit të Lelit, Rama nga Vlora tregon objektivat e PS


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:37 - 11/03/21 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama është  ditën e sotme në Vlorë në një takim me përfaqësuesit e listës dhe me anëtarë të tjerë të PS në këtë qark.

Sipas kryeministrit objektivi bazë është arritje e 8 mandateve në qarkun e Vlorës, ndërkohë që ka shprehur besimin se PS do të arrij objektivin maksimal prej 9 mandatesh.

Rama gjithashtu është shprehur se mandati i tretë i duhet PS  jo vetëm për t’i dhënë kohë por edhe për të përfunduar projektet e lënë në mes.

Është dita e parë e përpjekjes për 25 prillin dhe së pari unë dua që të shpreh falënderimin për ata të cilët nuk janë pjesë e skuadrës që do të bëjë ndeshjen drejtpërdrejt në fushë për 25 prillin, por që me shumë mirëkuptim, me shumë respekt për PS dhe mbi të gjitha me shumë përkushtim për qëllimin e përbashkët, jo vetëm që nuk kanë shprehur asnjë pakënaqësi por përkundrazi janë bashkuar me ne dhe kështu ne do të kemi një skuadër më të gjerë se sa lista e deputetëve. Në Kuvendin e Shqipërisë, që nga dhënë një mesazh të qartë edhe për të tjerë akoma që nuk janë pjesë e kësaj skuadre deputetësh, por pjesë e PS në Vlorë, që këtu ne jemi një skuadër ku pozicionet ndryshojnë, ku secili apo secila bën detyrën sipas pozicionit dhe ku të gjithë bashkë shtymë përpara një progres që në Vlorë është në sytë e të gjithëve. Ndërkohë që jemi të hapur dhe për të tjerë, djem dhe vajza që meritojnë të kenë shansin e tyre. Dua ta ritheksoj që objektivi ynë për Vlorën është të marrim padiskutim si bazë numrin që kemi, 8 deputetë dhe deputete dhe të synojmë maksimizimin e forcave për të kapur objektivin maksimal prej 9 deputetësh. Natyrisht kemi bërë shumë për Vlorën, kemi bërë shumë për të gjithë qarkun e Vlorës, por nuk diskutohet që shumë kemi për të bërë dhe nuk diskutohet që të gjithë e kanë prekur ndryshimin përpara pragut të shtëpisë së tyre. Ka ende lagje periferike në Vlorë, Sarandë, që kanë nevojë për ndryshim. Ka akoma fshatra që kanë nevojë për rrugën e tyre rurale, kanë nevojë padiskutim për investime të tjera që të sjellin më shumë ekonomi dhe punësim. K nevojë për të pasur shkolla të ripërtërira plotësisht, të rindërtuara apo të reja, në disa pika ku akoma, progresi ende nuk ka mbërritur. Patjetër që ka nevojë të vazhdojmë me rindërtimin e qendrave shëndetësore po ndryshojnë por hap pas hapi. E rëndësishme mbi të gjitha ka nevojë për kohë. Mandatin e tretë në Vlorë dhe në gjithë Shqipërinë e kërkojmë si kohë për të çuar përpara vendin”, tha Rama.

Kujtojmë që ditën e sotme është bërë i ditur lajmi se kryebashkiaku aktual i Bashkisë Vlorë, Dritan Leli nuk është më pjesë e Partisë Socialiste. Kjo ka ardhur pas refuzimit të Lelit ndaj ftesës së kryeministri, i cili e ftoj të bëhet pjesë e listave të kandidatëve.

Pas