Bota

Pas 5 vitesh në restaurim, ora e madhe e Londrës do të kumbojë sërishBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:50 - 12/11/22 |
el ida

Këmbana e Orës së Madhe në Pallatin e Westminsterit, e njohur për të gjithë si “Big Ben”, është planifikuar të kthehet në shërbimin me kohë të plotë të dielën, pasi ishte thuajse jashtë funksionit në pesë vitet e fundit gjatë projektit më ambicioz të rinovimit të ndërmarr ndonjëherë.

Që nga viti 2017, kur filloi projekti i rinovimit prej 95 milionë dollarësh, Kulla e Elizabeth dhe faqja e orës janë mbështjellë kryesisht në skela dhe këmbanat kanë qenë të heshtura, me përjashtim të kumbimit (me një mekanizëm zëvendësues) në natën e Vitit të Ri, për të shënuar Brexit dhe gjatë funeralit të mbretëreshës Elizabeth II në shtator, kur u dëgjua 96 herë, një herë në minutë, për çdo vit të jetës së gjatë të monarkes./Opinion.al

Pas