Te Fundit

Pamje te rralla/ Si lindi sheshi Skënderbej, frymëzuar nga sheshi “Shën Pjetri” në Vatikan


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:52 - 30/11/15 |
b.f

Një porosi e mbretit Zog në vitin 1929 për të kirjuar planin urbanistik të Tiranës, çoi në lindjen e sheshit Skënderbej, që në fakt u frymëzua nga sheshi Shën Pjteri në Vatikan dhe u projektua nga mjeshtrit italianë. Cfarë ndodhi gjatë viteve të komunizmit dhe si u transformua më tej ky shesh.

 

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas