Bota

Palët: Të bllokuara çështjet kyç në bisedimet e paqes Rusi-Ukrainë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:41 - 25/03/22 |
Opi Nion

Me pushtimin rus të Ukrainës në ditën e tij të 30-të, misionet diplomatike të Moskës dhe Kievit konfirmojnë vazhdimin e bisedimeve të paqes, por edhe bllokimin e deritanishëm në pikat kryesore të negociatave që mund të çojnë në një armëpushim.

Negociatat me Moskën janë “shumë të vështira”, tha sot Ministri i Jashtëm ukrainas Dmitry Kuleba, duke hedhur poshtë çdo “konsensus” me Moskën në këtë fazë. Ai hodhi poshtë raportet se ishte bërë përparim në zgjidhjen e katër nga gjashtë pikat “kyçe”.

“Nuk ka konsensus me Rusinë për katër pikat”, ka shkruar Kuleba në një postim në Facebook.

“Delegacioni ukrainas mban një qëndrim të fortë dhe nuk heq dorë nga kërkesat e tij. Ne insistojmë, para së gjithash, për një armëpushim, për garancitë e sigurisë dhe për integritetin territorial të Ukrainës”, vijon ai.

Nga ana e tij, sipas një telegrami të agjencisë ruse të lajmeve Interfax, të transmetuar nga Reuters dhe Agjencia Franceze, kryenegociatori i Moskës, Vladimir Medinsky, tha sot se Rusia dhe Ukraina po i afrohen mirëkuptimit të çështjeve dytësore, por progres i kufizuar është bërë në pikat kyçe.

“Negociatat vazhdojnë gjatë gjithë javës, nga e hëna në të premte, në formë telekonference dhe ne do të vazhdojmë nesër”, tha Medinski.

“Për çështje të vogla, qëndrimet po konvergojnë. “Megjithatë, për çështjet kyçe politike, ne në fakt po përpiqemi më kot,” tha ai.

Më shumë se 1000 civilë u vranë

Kombet e Bashkuara thonë se të paktën 1,081 civilë janë vrarë në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit të udhëhequr nga Rusia më 24 shkurt, ndërsa 1,707 civilë janë plagosur.

Kreu i misionit të OKB-së për të drejtat e njeriut në Ukrainë tha se vëzhguesit po merrnin gjithnjë e më shumë informacion rreth varreve masive në Mariupol, duke përfshirë një që duket se ka 200 trupa.

“Ne po marrim informacion në rritje për varrezat masive të vendosura atje,” u tha Matilda Bogner gazetarëve përmes lidhjes video nga Ukraina, duke vënë në dukje se disa nga të dhënat erdhën nga imazhet satelitore. Bogner vuri në dukje se vdekjet e civilëve në Ukrainë i kaluan 1,035, duke shtuar se ekipi i OKB-së po hetonte ato që dukej të ishin sulme pa dallim nga të dyja palët në konflikt./Opinion.al

Pas