Aktualitet

Padia e Autoritetit të Dosjeve/Meta: Shkelje flagrante, u morën 7 vendime në 24 orëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:44 - 01/09/22 |
Opi Nion

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, në një konferencë për mediat po jep detaje për kallëzimin penal të tij ndaj anëtarëve të Autoritetit të Dosjeve.

Meta deklaroi se shkeljet e autoritetit të Dosjeve janë flagrante kundër tij si ish-president dhe si kryetar i partisë së Lirisë, ndërsa shton se kanë konsumuar gjashtë vepra penale të cilat janë, shpërdorim detyre, falsifikim i dokumenteve shtetëror,  falsifikim kompjuterik, falsifikim i vulave stampave ose formularëve,  përhapja e informatave të rreme që përhapin panik,  zbulimi i akteve ose të dhënave sekrete.

Sipas Metës,  Autoriteti i Dosjeve ka nxjerrë konkluzione shteruese pa kryer kurrfarë hetimi objektiv duke marrë 7 vendime në 24 orë, kur me procedurë normale do të duheshin 6 muaj.

Anëtarët e Autoritetit, kanë kryer shkelje flagrante të ligjit të tyre funksional. Personat e verifikur në komisonet e mëparshme nuk verifikohen më. Kanë shkelur parimin e sigurisë juridike, pa asnjë kërkese nga asnjë institucion por duke marrë urdhër nga një denoncim anonoim elektronik nis procesin e riverifikimit të ish presidentit, figura më e lartë në hierarkinë e shtetit, e nxjerr cuditërisht konkluzione shteruese pa asnjë hetim objektiv duke marrë 7 vendime në 24 orë kur me procedurë normale do duheshin 6 muaj. 

Ka lidhur me dashje emrin e ish presidentit pa pasur asnjë material dosje të provuar ligjërisht që figuron si bashkëpunëtor, i favorizur apo i prekur. Ka prodhuar gjeneralitete të rreme për qëllime të pastra politike.Në asnjë rast e asnjë dokument edhe në ato të falsifikuara pjesë e dosjes së shtetasit F.T nuk ekzistojnë gjeneralitetet Ilir Rexhep Metaj”, tha Meta.

Pas