Te Fundit

Opozita: Presidenti në KLD, ministri jashtë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:05 - 21/09/15 |
b.f

TIRANË- Opozita prezantoi 300 rekomandimet e saj për reformën në drejtësi, ku 60 prej tyre janë kushtetuese. Një ndër pikat ku ekspertët e Partisë Demokratike nuk pajtohen me mazhorancën është ndryshimi i formulës së përzgjedhjes së Presidentit. Argumentin e tyre ekspertët demokratë e mbështesin në faktin se, nuk ekziston asnjë logjikë juridike që lidh mënyrën e zgjedhjes së kreut të shtetit me vëllimin e kompetencave të tij, ndryshe nga sa pretendon mazhoranca. “Rekomandojmë të mos ndryshojë formula e zgjedhjes së presidentit”, tha Enmkelejd Alibeaj. Një tjetër rekomandim i ekspertëve të opozitës për komisionin e reformës në drejtësi ka të bëjë me faktin se Presidenti duhet të jetë Këshillin e Lartë të Drejtësisë, ndërsa kërkojnë largimin e Ministrit të Drejtësisë si anëtar i KLD-së.

Grupi i ekspertëve demokratë, prerazi kundërshton edhe rekrutimin e gjyqtarëve jashtë sistemit, pasi sipas tyre një pratikë e tillë dëmton sistemin e drejtësisë përmes ndërhyrjeve dhe ndikimeve politike.

KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

  1. Ik ti or legen i saliut! saliu meriton burgun se bashku me ilir xhuxhin,prandaj ju ka leshuar juve si zagarër nroer media te lehni per te shpetuar ate kriminel e tradhetar.Fuck iff ti saliu dhe gjithe zagaret e tij.Edhe keta qe jane ne pushtet maskarenj jane,por tradhetar si sali maloku jo.

Pas